Caddx Vista

Digitální FPV systém od DJI se díky partnerství s Caddx dostává i do segmentu mikro koptér, Vista je menší a lehčí než Air Unit a tak se začíná objevovat čím dál víc HD toothpicků a whoopů. Je čas nastoupit do digitálního hypetrainu? Pojďme se na to podívat.

Digitální FPV systém od DJI se díky partnerství s Caddx dostává i do segmentu mikro koptér. Vista je menší a lehčí než Air Unit a tak se začíná objevovat čím dál víc HD toothpicků a whoopů. Je čas nastoupit do digitálního hypetrainu? Pojďme se na to podívat.

Obsah balení

V krabičce najdete vše, co je potřeba pro snímání a vysílání obrazu. Tedy kameru, video vysílač a kompaktní LHCP anténu s U.FL konektorem. Dále je tam kabel pro připojení k řídicí jednotce konektorem, “DJI kompatibilní” jednotku ale nutně nepotřebujete. Jedna maličkost mi v balení ale přece jen chyběla a to jsou šrouby. K montáži Visty jsou totiž potřeba docela dlouhé M2 šrouby, cca o délce 20mm a ne každý takové doma má.

Kamera

Kamera je podle všeho shodná s tou originální DJI, kvalita obrazu tak není o nic horší oproti Air Unit kitu. Najdete v ní stejný 1/3.2” CMOS senzor a čočku s ohniskovou vzdáleností 2.1mm.

Vysílač

Naproti tomu vysílač se od Air Unit liší podstatně. Je o bez mála 17g lehčí než Air Unit a včetně kamery váží 29g (Air Unit s kamerou 45,8g). V rozměrech je ten rozdíl také znát, Vista měří 30 × 29 × 13mm, zatímco Air Unit 44 × 37,8 × 14,4mm, je tedy o 14mm menší na šířku, o 18,8mm na délku a o 1,4mm na výšku. Dílenské zpracování na první pohled působí díky hliníkovému šasi velmi robustně a elektronika je tak dobře chráněná. Za největší výhodu konstrukce Visty považuju možnost montáže do standardního 20mm stacku pomocí M2 šroubů, tedy ideální právě pro toothpicky a whoopy. Já jsem Vistou osadil rám Armattan Gecko 3″, kde jsou připravené díry pro dva 20mm stacky za sebou. Nutno podotknout, že Vista je docela výkonné topné těleso a je potřeba mu zajistit dostatečné proudění vzduchu, aby nedocházelo k přehřívání a poklesu výkonu. Ideálně tedy podložit alespoň jednou matkou, pokud to rám dovolí. Osobně jsem se s přehříváním setkal jen doma, když koptéra ležela na stole. Během letu se jednotka stíhá bez problémů uchladit proudícím vzduchem.

Instalace

Jak jsem už zmínil, pokud má vaše FC konektor na DJI, můžete ho využít i pro připojení s Vistou, pokud ne, tak vám stačí jeden volný UART a Vistu můžete jednoduše připájet. Vstupní napětí jí vyhovuje mezi 7,4 – 26,4V a nedělá jí tedy problém ani napájení z 6S baterie, zatímco z Air Unit by se nejspíš zakouřilo (max. 17,6V). Stejně tak si dejte pozor, abyste náhodou nezapnuli Vistu bez antény, ale to platí pro jakýkoliv vysílač, jinak může dojít během okamžiku k poškození. Uchycení antény k VTX vyřešil Caddx docela chytře, U.FL konektor se zajistí malým plíškem a nemůže se tak stát, že se konektor při pádu nebo otřesu odpojí.

Připojení k PC, aktivace a aktualizace FW probíhá stejně jako u Air Unit prostřednictvím USB-C kabelu a aplikace DJI Assistant 2 (DJI FPV Series) a je potřeba minimálně verze 2.0.2. Vista se v aplikaci hlásí jako Air Unit Lite a při prvním připojení je potřeba provést aktivaci pod vaším účtem, což je procedura na jedno kliknutí a trvá pár vteřin. Následně vám pravděpodobně nabídne update na nejnovější verzi FW a potom už je Vista připravená k použití. Párování s brýlemi probíhá stejně jako u plnotučné Air Unit, tzn. na brýlích stisknout bindovací tlačítko, to samé následně udělat na Vistě a je hotovo.

Armattan Gecko 3″ s Caddx Vista

Vista vs. Air Unit

Nelze jednoznačně říci, že Vista nebo Air Unit je lepší. Oba produkty mají své přednosti a nedostatky a záleží jen na použití. Vista narozdíl od Air unit nemá slot na MicroSD kartu, čímž přichází o možnost nahrávat video přímo na palubě a budete se tak muset spokojit s DVR na brýlích. Na druhou stranu Air Unit disponuje dvěma anténami a dosáhnete tak lepšího pokrytí signálem a dosahu. Rozdíl je také v maximálním vstupním napětí, menší Vista zkousne přímé napájení z 6S, Air Unit pouze z 4S a v 6S setupech tak budete muset použít BEC. Cenově vycházejí obě řešení velmi podobně.

Takto vypadá obraz Caddx Vista v brýlích

závěr

Caddx Vista je skvělou alternativou k DJI Air Unit, která přináší digitální video i do mikro koptér a whoopů. Pokud ale chcete lítat spolehlivě na delší vzdálenosti nebo nahrávat DVR na palubě, sáhněte raději po Air Unit.

Caddx Vista stojí na Banggoodu momentálně $155, na Rotoramě jí najdete za 4990 Kč.

Leave a comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..