Emax Tinyhawk 2 RTF Set

Často se lidé ptají, jak začít s FPV co nejlevněji a nebo jaký dron pořídit dětem. Emax má na tuto otázku zajímavé a bezpečné řešení. Jedná se o kompletní set, kde najdete mikrokoptéru, rádio, brýle, nabíječku a baterky za cenu kolem 4 tisíc korun.

Úvod

Pro koho tento set je? Jak už jsem zmínil, v sadě najdete vše potřebné pro to, abyste mohli ihned létat. Je proto ideální pro úplné začátečníky, kteří zatím neví, jestli je to vůbec bude bavit a nebo si pro začátek netroufnou létat s něčím větším. V neposlední řadě, pokud chcete koupit nějaký ten dron vašim dětem, tak Tinyhawk bude mnohem lepší volbou než nějaká levná čínská hračka z hračkářství. Ano tohle je také Čína, ale Emax má v modelářství dlouholetou tradici a patří k těm kvalitnějším čínským výrobcům.

Obsah balení

Na celém balení si dal Emax docela záležet. Set se prodává v pěkném, pevném, pouzdru na zip s karbonovou texturou a popruhem na snadné nošení přes rameno. Pojďme se podívat, co všechno se tam vešlo.

Emax Tinyhawk 2

Tinyhawk 2 je mikro koptérka velikosti 75mm se střídavými motory velikosti 0802 a 16000 KV a napájet ho můžete 1S nebo 2S bateriemi. Řídicí jednotka s F4 procesorem má integrované čtyři regulátory 5A s BLHeli_S, přijímač kompatibilní s FrSky D8 a D16. Z výroby byl na řídicí jednotce firmware Betaflight ve verzi 4.1.0 a update na novější verzi je samozřejmě možný přes micro USB (target používá MATEKF411RX). Video vysílač je zvlášť a má výkon 25/100/200mW. Co se týče kamery, tak zde najdete jednu z nejlepších CMOS mikro kamer RunCam Nano 2, kvalita obrazu je tak v rámci možností celkem slušná. Bez baterky váží Tinyhawk 2 pouhých 31,2g. Zajímavým detailem jsou LED diody po obvodu rámu, které bílý rám pěkně osvítí a jejich barvu můžete měnit přes Betaflight Configurator.

Rádio

Vzhledem k ceně celého setu nemůžeme od rádia čekat zázraky. Ovladač vypadá jako gamepad a pěkně padne do ruky. Je to ale opravdu základní rádio, které vám sice na začátky a pro děti bude stačit, ale časem bych určitě doporučil přejít na plnohodnotné rádio s pořádnými a přesnými pákami, např. Radiomaster TX16S. Gimbaly jsou na můj vkus docela tuhé, ne že by jejich chod nějak drhnul, ale mám raději když pružiny nekladou takový odpor. Ovšem pro začátečníka, který se potřebuje naučit základní synchronizaci pohybů obou rukou je to naprosto dostačující. Na vrchní straně rádia jsou dva třípolohové přepínače. V základním nastavení levý slouží k armování a zanutí pípáku, pravý potom na přepínání letových režimů (acro, horizon a angle). Napájení rádia zajišťuje jeden Li-Ion článek velikosti 18650 o kapacitě 1800mAh (součást balení) a nabíjí se jednoduše přes micro USB.

Brýle

Brýle jsou “krabicové”, mají tedy jeden LCD displej s rozlišením 480×272, což je docela málo a brýle vás tak připraví o některé detaily, které použitá kamera a video vysílač dokáží do brýlí přenést. Ergonomie také není úplně skvělá a brýle nesedí na obličeji úplně dokonale ale to se dá doladit. Opět ale když přihlédneme k ceně celého setu, tak je to naprosto v pořádku. Pokud vás FPV nadchne, tak si můžete pořídit lepší analogové brýle (např. Fat Shark nebo Skyzone) a s Tinyhawkem vám samozřejmě budou fungovat. Baterie k brýlím je stejná jako v rádiu a nabíjí se také pomocí micro USB.

Nabíječka a baterky

Součástí balení jsou dvě Li-Pol HV baterky, jedno článková 450mAh a dvou článková 300mAh. Emax přiložil i jednoduchou USB nabíječku na 1S a 2S baterky, která obsahuje HV přepínač (nabíjení na 4,35V / článek nebo standardních 4,2V), to vám přidá trochu na výkonu a době letu, ale dlouhodobě se tím může zkrátit životnost baterek. Nabíjet můžete najednou dohromady čtyři baterky dvě 1S a dvě 2S. Díky USB tak můžete nabíjet buď adaptérem na mobil nebo třeba z power banky, notebooku, v autě…

Nakonec ještě v balení najdete náhradní vrtule Emax Avan 40mm, náhradní šroubky, mikro šroubovák, micro USB kabel a stručný návod v angličtině.

Jak to letí?

V základním nastavení je Tinyhawk 2 přizpůsobený začátečníkům, jsou tam nižší “rejty” (rates) a RC expo, což snižuje citlivost a ovládání tím trochu usnadňuje. S nastavením si postupně můžete hrát v Betaflight Configuratoru a zkoušet, co vám bude vyhovovat. S vyššími “rejty” a 2S baterkou dokáže být venku Tinyhawk 2 pěkně hbitý, na létání doma jsou potom vhodnější spíš 1S baterky.

Vyplatí se?

Pokud chcete levnou vstupenku do světa FPV ať už pro sebe nebo pro vaše děti, tak si troufám říct, že tento set je jedna z nejlepších možností na trhu. Všechno, co potřebujete k tomu, abyste se naučili létat v jednom balení a za cenu kolem 4000 Kč, není o čem. Emax Tinyhawk 2 RTF Set můžete koupit na Banggoodu, občas bývá ve slevě.

Leave a comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..