Happymodel Mobula7

Kategorie power whoopů je dnes hodně populární a není divu. Jsou malé, odolné, nikomu neublíží a přesto jim nechybí obratnost a rychlost, navíc jsou levné. V této recenzi se podíváme na jeden z nejznámějších power whoopů – Happymodel Mobula7.

Obsah balení

Mobula7 se prodává ve dvou baleních – Basic a Standard. Liší se pouze v dodávané nabíječce, zatímco Basic obsahuje pouze obyčejnou USB nabíječku na jednu baterii, tak v balení Standard najdete nabíječku hned na šest

Potom je tam samozřejmě samotný whoop, kterému se budu věnovat podrobně v dalším odstavci. Potěšil podrobný manuál, kde najdete instrukce k bindování, nastavení kanálu VTX, nastavení přijímače, popis pinů na řídicí jednotce,… Dále sada náhradních vrtulí, nástroj na jejich výměnu, šroubováček a náhradní šroubky.

Součástí balení jsou i 4 baterie Li-HV o kapacitě 250mAh a propojka, kterou můžete použít, když budete chtít létat jen na jeden článek. A jak už bývá zvykem, výrobce přiložil i sadu brandovaných samolepek.

Whoop

Mobula7 už na první pohled působí jako kvalitně zpracovaný power whoop s robustní boudou, kterou navíc můžete snadno polohovat a upravovat tak úhel kamery. Ke mě se dostala už verze s rámem V2, který je odolnější než ten původní a nedávno vyšel ještě pevnější rám V3. Nově ještě Happymodel připravil i fosforeskující rám a boudu.

Koptérka je osazená řídicí jednotkou CrazyBee F3 s integrovanými 5A regulátory a OSD. Samozřejmostí je Betaflight, dokonce ve verzi 4.0.0. Co se týče přijímačů, tak máte na výběr FrSky EU-LBT, FrSky Non-EU, FlySky a DSM2/DSMX.

Jako pohon výrobce zvolil miniaturní motory 0802 s 16000 KV. Výkonu mají na whoopa dostatek, pokud by vám ale i přesto byly málo, můžete je snadno upgradovat na Happymodel 0803 nebo jiné. Silnější motory ale budou mít negativní vliv na letový čas, který se v základu, při klidném poletování pohybuje mezi 2-3 minutami.

Ve vzduchu se chová Mobula7 solidně a díky podobné konfiguraci velmi podobně jako BetaFPV 65X. Na doma je tam toho výkonu na můj vkus až moc a většinu času strávíte ve spodní polovině plynu. Zároveň je to domácí lítání pohodlnější v režimu Angle, který koptéru stabilizuje a trochu krotí. V hale nebo venku už se na plynu nemusí šetřit a na Acro je to hned o něčem jiném. Ten letový projev je oproti klasickým brushed Tiny Whoopům výrazně dynamičtější, ale srovnávat s většími koptérami se to samozřejmě nedá. Přesto jsem si Mobulu velmi oblíbil, protože se s ní dá pěkně zablbnout v parku, na dětském hřišti nebo třeba v nákupním centru, aniž byste se museli bát, že někomu ublížíte. Tady je malá ukázka, jak to lítá. Na YouTube je těch DVR videí spousta, takže jsem ani další nenahrával.

Video vysílač s lineární anténou má fixní výkon 25mW a podporuje nastavení kanálů přes protokol SmartAudio.

Kamera není nejhorší, ale úplně dobrá také není, je to takový whoopovský standard, 700 TVL. Dá se na to dívat, dá se s tím v pohodě lítat, ale do budoucna jí asi vyměním za Caddx EOS2.

Nabíječka

Nabíječku můžete napájet buď síťovým adaptérem nebo z vašich baterií s konektorem XT60, rozsah vstupního napětí je 7-25V. Nabíjecích kanálů je tady 6 a u každého jsou k dispozici oba nejpoužívanější konektory na 1S baterky.

U jednotlivých kanálů máte možnost přepínačema zvolit cílové napětí (4,2V nebo 4,35V) a nabíjecí proud (0,2A nebo 0,6A). Na nabíječce ještě najdete 5V USB výstup. Při nabíjení vás číselný displej postupně informuje o napětí na jednotlivých kanálech. Že je baterie nabitá potom poznáte tak, že zhasne zelená ledka vedle příslušného konektoru. Obsluha je opravdu snadná a bezpečná i pro začátečníka.

Sečteno, podtrženo

Jak už jsem zmínil, Mobulu7 jsem si rychle oblíbil a hned jsem přiobjednal další sadu baterek, abych si tu srandu mohl užívat delší dobu. Za tu cenu, která se točí kolem $100 je to opravdu skvělá mikro koptéra, dostupná pro každého. Vydrží i nějaké ty nárazy a když už náhodou něco rozbijete, tak oprava je otázkou v řádu desítek korun a stejně tak baterky. Pokud vás Mobula7 zaujala, koupit si jí můžete tady. Více informací potom najdete na oficiálním webu.

Jenom dodám, že prokliky na e-shop vás nic nestojí a zároveň pomáhají tento web udržovat při životě, díky! 🙂

Comments (1)

Je to skvělý stroj. Mě stál jen 89$, protože jsem ho bral v akci na Aliexpresu a to byla dražší verze s EU LBT (XM+) a 6k. nabíječem. Jen jsem pak měnil rám za V3, protože ten origo V1 byl sice ultralehký, ale taky ultrakřehký. Stačilo pár větších crashů a byl načatý. Jinak lítám i na lehké levné 200 mAh baterky. Dává to s nimi vždy aspoň 2,5 minuty a na plynu používám křivku končící na 60% a je to tak akorát. A doma samozřejmě akro režim, nebudu si kazit ruce.
Jen co se týká nastavování vTx, tak je v manuálu hrubá chyba.
M.

Leave a comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..