iFlight MegaBee V2

Koptérky formátu cinewhoop jsou poslední dobou docela oblíbené a pozadu nezůstal ani výrobce iFlight, který přináší již druhou, vylepšenou verzi svého MegaBee, pojďme se na něj podívat.

Co to je Cinewhoop?

Cinewhoop je malý dron určený k natáčení “cinematic” HD záznamů, který tak trochu vypadá jako přerostlý tinywhoop. Má typické ochrany vrtulí, což umožňuje bezpečné průlety úzkými místy a zároveň snižují riziko, že tím někomu ublížite. Většina cinewhoopů je stavěná na 3″ vrtule a mají dostatek výkonu na to, aby uvezli GoPro kameru. Existují ale i takové, které mají HD kameru integrovanou. To samozřejmě ušetří nějakou váhu a prodlouží letový čas, ale kvalita videa z těchto kamer bez stabilizace není nijak ohromující.

Obsah balení

Celkově balení působí prémiovým dojmem, v krabici najdete kromě samotného dronu, který je samozřejmě kompletně sestavený, také držák na GoPro Hero 5/6/7/8. Ten je vytisknutý z flexibilního materiálu a kamera v něm drží dostatečně pevně.

Dále je zde jedna sada náhradních vrtulí, joystick na nastavení kamery, pravoúhlý adaptér na microUSB, který vám umožní pohodlnější připojení k PC, potom je tu vytisknutý chránič na objektiv GoPro, dva pásky na uchycení baterky, náhradní šrouby a samolepky.

Komponenty

Musím říct, že hardwarově na tom je MegaBee velmi slušně. Rám oproti předešlé verzi výrobce vylepšil vzpěrami mezi rameny, což přidává na jeho celkové pevnosti a odolnosti. Základna je z 3mm silného uhlíku, horní plato potom z 2mm, výška sloupků mezi nimi je 25mm. Chrániče vrtulí jsou vytisknuté z pevného materiálu a je možné je jednoduše odmontovat a ušetřit tak pár cenných gramů.

Základ elektroniky tvoří 20mm stack od iFlight, kde najdete řídicí desku SucceX Mini F4 V2, regulátory SucceX-E 35A ESC V2 s BLHeli_32 a video vysílač o výkonu až 200mW, který je kompatibilní s IRC Tramp protokolem. Lze tedy snadno přepínat kanály a výkon pomocí OSD a rádia. Na desce byl z výroby nahraný postarší Betaflight 3.5.7, takže určitě někdy v blízké době tam flashnu aktuální 4.1.

Ramena výrobce osadil vlastními motory XING 1408 3600KV, které zvládnou napětí do 4S. Přiložené jsou třílisté bull nose vrtule, ty mají velkou účinnou plochou, ale nejsou příliš efektivní. Osobně jsem si zvykl spíš na HQ Prop Duct 3, které momentálně patří pro cinewhoopy k tomu nejlepšímu.

Kameru tady najdete Caddx Ratel s CMOS čipem a 2.1mm objektivem, což je velmi slušná kamera s rozlišením 1200 TVL, barvy má pěkně syté, ostrostí je srovnatelná s Foxeer Falkor.

Co se týče přijímačů, máte na výběr z celé škály, jmenovitě: DSM2, FS-A8S V2, FT4X mini FASST, FrSky R-XSR, Frsky XM+, TBS Crossfire Nano RX. Pokud si nevyberete z nabízených přijímačů, není samozřejmě problém připojit si k desce vlastní.

Celková váha bez baterie činí 255.9g. Ideální baterkou pro tento stroj je 4S, kolem 850mAh, která vám poskytne cca 4 minuty klidného letu. Testoval jsem i 4S 1500mAh, ale s GoPro na palubě už je dron dost těžký, visí až za polovinou plynu a letový čas se prodlouží jen zhruba o 40s.

Jak to letí?

Při prvním zapnutí mě docela překvapilo, jak je MegaBee hlučný a nijak zásadně to nezlepší ani jiné vrtule. Lítání někde v parku tak může být pro kolemjdoucí obtěžující. Ve vzduchu se chová trochu jinak než jste zvyklí z pětipalce, pocitově to má spíš blíž k powerwhoopům. Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem si zvykl pracovat s plynem a kompenzovat propady kvůli kvůli vysoké váze s kamerou.

Subjetivně se mi zdá řízení o trochu náročnější než u pětipalce, ale nijak zásadně, člověk si na to rychle zvykne a je to zábava. Díky chráničům vrtulí si můžete dovolit lítat i tam, kam se s pětipalcem nevejdete nebo netroufnete a vůbec mu nevadí, když si někde trochu škrtnete nebo narazíte. S cinewhoopem se tak otevírá cesta k úplně novým záběrům, které vám větší koptéry neumožní. Pokud máte GoPro a baví vás natáčet videa, určitě doporučuju si něco takového do svojí flotily pořídit. Není to sice tak agilní a závodní piloti by možná řekli “nuda”, ale já jsem si MegaBee docela oblíbil, baví mě a nosím si ho poslední dobou na každou lítačku. Na Banggoodu iFlight MegaBee V2 vyjde (podle přijímače) od 6300 Kč až cca 7000 Kč za verzi s Crossfire.

Leave a comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..