Radiomaster TX16S

Dlouho očekávané budget rádio s OpenTX je konečně na trhu. Zájem je obrovský a není se čemu divit, za rozumnou cenu totiž dostanete výbavu, za kterou si u ostatních výrobců zaplatíte několikanásobně víc.

Dlouho očekávané budget rádio s OpenTX je konečně na trhu. Zájem je obrovský a není se čemu divit, za rozumnou cenu totiž dostanete výbavu, za kterou si u ostatních výrobců zaplatíte několikanásobně víc.

Kde se vzal?

Na první pohled nezapře podobnost s Jumper T16 a není to náhoda. Příběh je takový, že když vyšel Jumper T16, vyvolalo to bouřlivou reakci ze strany FrSky, protože část hardwaru T16 byla údajně okopírována od FrSky a ještě tam byl nějaký boj okolo použití OpenTX. Je to trochu komické, protože zrovna ve FrSky se taky velmi rád inspirují od ostatních výrobců. Agresivně nízkou cenou a velmi slušnou výbavou totiž Jumper zaútočil nejen na jejich základní rádia, ale i prémiovou řadu Horus. Dopadlo to tak, že FrSky dal svým distributorům ultimátum: “Jestli budete prodávat Jumper T16, nemůžete prodávat FrSky.”, to byla samozřejmě pro Jumper nepříjemná rána a tak se z firmy Jumper přenesla část pracovní síly a know-how do firmy Radiomaster, pár věcí se vylepšilo a vznikl TX16S.

První dojem, zpracování

Musím říct, že při rozbalení krabice jsem měl pocit, že mám před sebou mnohem dražší rádio. Černý plast s matnou povrchovou úpravou a stříbrnými doplňky působí opravdu luxusním dojmem. Design je moderní, ale zároveň konzervativní, rozložení přepínačů a potenciometrů je v podstatě stejné jako u velmi rozšířeného Taranisu X9D+ od FrSky, ergonomie je ale u TX16S mnohem lepší. Díky texturovaným gumovým bočnicím a vystouplým hmatníkům na zadní straně se rádio drží velmi pohodlně, ať už jste “pincher” nebo “thumber”. Zajímavým ovládacím prvkem je 6 vodorovně poskládaných tlačítek v horní části, skvěle se hodí např. na přepínání PID nebo rate profilů.

Gimbaly jsou hallové a působí velmi podobně jako M9 od FrSky. Z mého pohledu kvalitní, příjemné a přesné, při této ceně nemám, co bych vytknul. Od výroby páka plynu krokuje, ale to se dá snadno upravit, stejně tak tuhost obou pák na všech osách si můžete snadno přizpůsobit utažením/povolením pružin.

Na zadní straně najdete madlo/stojan, šachtu na modul typu JR, plně kompatibilní s TBS Crossfire a ve spodní části potom zásuvku na baterie s přiloženým adaptérem na dva Li-Ion články velikosti 18650.

Na spodní straně se potom nachází pod gumovou krytkou USB-C port pro nabíjení, který dokáže oproti T16 články i balancovat. Dále je zde slot na MicroSD kartu, která je součástí balení a dva UART porty pro další mody a DYI. Žádné konkrétní využití mě ale nenapadá, snad jen Bluetooth modul a logování trasy např. do smartphonu při long range.

Druhý USB-C port najdete na vrchní straně. Ten neumí nabíjet, ale slouží pro připojení k počítači, buď v módu pro přenos souborů nebo jako HID/joystick k simulátoru. Vedle něj najdete ještě trainer port v podobě 3,5mm jacku.

Specialitou TX16S je integrovaný multiprotokolový modul. V praxi to znamená, že jste schopní k rádiu nabindovat všemožné přijímače od FrSky, FlySky, přes Spektrum až po Futabu. Jak moc jsou jednotlivé implementace protokolů spolehlivé, těžko říct, podle měření zahraničních recenzentů je signál o něco málo slabší než např. FrSky rádií, ale nebude to nic zásadního. Pokud si ale chcete být přenosem naprosto jistí, doporučuju si připlatit za balení s TBS Crossfire Mini.

Power ON

Když jsem TX16S poprvé zapnul, bylo mi jasné, že nadešel čas, můj X9D+ poslat do zaslouženého důchodu. Obrovský, barevný 4,3″ LCD diplej s rozlišením 480*272, v kombinaci s ovládacím kolečkem vpravo, je oproti tlačítkům na X9D+ úplně jiný uživatelský komfort. Displej je navíc dotykový, ale podpora přijde až s OpenTX 2.4 a já jsem docela zvědavý, jestli to přinese nějaký pokrok v ovládání a nebo to bude zbytečnost. Na nové uspořádání ovládacích prvků jsem si chvíli zvykal, ale teď už není cesta zpět. Stejně tak v uživatelském rozhraní OpenTX ve vysokém rozlišení a barvách je potřeba se chvíli rozkoukat, přestože pod kapotou je to pořád ten stejný, starý známý OpenTX. Ano, majitelé Horusů tohle všechno už dávno znají, ale tady se bavíme o rádiu za téměř čtvrtinovou cenu.

Na hlavní obrazovku si můžete umístit až 8 widgetů s různými informacemi, ať už z telemetrie nebo z rádia, např. stopky nebo fotku modelu. Možností rozložení a počtu widgetů je spousta. Při FPV to sice moc neoceníme, protože obvykle máme vše důležité na očích v OSD, ale v případě havárie se můžou GPS souřadnice nebo RSSI při hledání koptéry na dipleji rádia hodit.

Stisknutí kolečka vpravo od displeje zároveň funguje jako potvrzovací tlačítko a dlouhým stiskem vyvoláte kontextové menu. Nad kolečkem se nachází tlačítko MDL, kterým se dostanete do nastavení modelu. Nalevo od displeje potom najdete následující tlačítka.

  • SYS – Tools (LUA scripty), nastavení systému, správce souborů…
  • RTN – Navigace zpět
  • PAGE> – Další stránka
  • PAGE< – Předchozí stránka
  • TELE – Nastavení hlavní obrazovky a vrchního panelu

Na YouTube jsem viděl pár videí, kde si uživatelé stěžují na nefunkční nebo polofunkční tlačítka SYS a MDL. Byla to taky první věc, kterou jsem kontroloval a při stisknutí se skutečně nic nedělo. Tato dvě tlačítka je totiž potřeba (z neznámého důvodu) cca vteřinu podržet a fungují bez problému.

Jak to vypadá uvnitř?

Další moje cesta vedla do útrob a vnitřností rádia, protože jednak jsem potřeboval odstranit cvakání na plynu a trochu povolit gimbaly. Také jsem musel odinstalovat madlo, protože s ním je rádio docela neskladné a nevešlo se mi do batohu. Dostat se do rádia je snadné, jsou tam 4 křížové šrouby zezadu a 2 inbusy shora, pak stačí vysunout boční gumové hmatníky. Stejně tak úprava tuhosti gimbalů je otázka pár otočení inbusem tak, jak jste zvyklí a demontáž madla je také snadná. Překvapilo mě ale, že otevřením rádia se poruší pečeť (QR samolepka na spodní straně). Jestli si tím skutečně porušíte nárok na záruku to nevím, ale bylo by to trochu hloupé, protože většina uživatelů si prostě chce upravit chod gimbalů podle svých preferencí. Výrobce má ode mě pochvalu za to, že je vše připevněno pouze k přední části a zadní kryt tak můžete odložit úplně stranou. Kritizované a poruchové ploché kabely z T16 byly nahrazeny za klasickými kulatými.

Z mého pohledu je zpracování základní desky a celkově vnitřní uspořádání na slušné úrovni, ale kvalitu pájení a použitých součástek ukáže až čas. Vzhledem k ceně se nejspíš někde muselo šetřit, ale uvidíme, třeba se mýlím.

Závěrem

Momentálně je Radiomaster TX16S asi nejlepší rádio v poměru cena/výbava. Já jsem si ho docela rychle oblíbil a stal se mým hlavním rádiem. Pokud s lítáním začínáte a vybíráte své první rádio, tak TX16S je skvělou volbou. A pokud už nějaké starší rádio máte, tak TX16S může být zajímavou cestou, jak za za sympatickou cenovku nahlédnout (po stránce výbavy a funkcí) do segmentu prémiových rádií.

Radiomaster TX16S stojí na Banggoodu $140, tedy nějakých 3300 Kč. Mrkněte taky na letní slevy, které na BG právě probíhají.

Leave a comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..